Earthbag

2014-09-18 0:58
Zaślepka Encyklopedii Architektury
Autor: Muratorplus

Earthbag to niedrogi sposób na szybkie budowanie trwałych konstrukcji. Metoda stosowana była dawniej w architekturze militarnej do budowy prowizorycznych umocnień (np. stanowiska ogniowe) oraz w hydrotechnice. W dzisiejszych czasach wykorzystywana jest do tworzenia tam i wałów przeciwpowodziowych. Takie budowle mogą być w razie zagrożenia szybko budowane przez niewykwalifikowanych robotników. Technika oparta jest na kilku podstawowych materiałach, łatwo dostępnych i tanich, nie wymagających kosztownego transportu. Należą do nich mocne worki oraz stabilna i wytrzymała substancja, którą się je wypełnia. Zazwyczaj jest to dostępny akurat na miejscu materiał nieorganiczny, np. glina zmieszna z ubitym żwirem lub innym kruszywem. Bywa również, że worki wypełnia się jedynie piaskiem, jednak wymaga to wówczas dopracowania konstrukcyjnego, z uwagi na niewystarczająco stabilny materiał o ogranicza rozmiary bryły. Ściany stawiane metodą earthbag budowane są stopniowo, warstwami. Worki można napełniać ziemią pochodzącą z placu budowy, lub z jego otoczenia. Wzór, w jaki układa się poszczególne worki przypomina murowanie z cegieł (por. wątek muru) albo konstrukcję igloo.

Worki wypełnione stabilnym materiałem nadają się do tworzenia prostych, zakrzywionych i wypukłych ścian. Powstałą konstrukcję można później przykryć tradycyjnym dachem. Zakrzywione ściany (np. w przypadku konstrukcji typu igloo) zapewniają dodatkowo stabilość boczną. Budynki o ścianach prostych musza być usztywnione przyporami co ok. 5 metrów. Czasami worki związane są ze sobą sznurem albo połączone prętami. Warstwy worków można też przedzielać splotami drutu kolczastego, który utrzymuje je na stałej pozycji. Istnieje wiele sposobów dopracowywania stabilności konstrukcyjnej powstałych ścian. Używa się do tego prętów zbrojeniowych lub np. stabilizuje się narożniki ścian oraz ich krawędzie. Istnieją międzynarodowe normy, które określają wymiary ścian wykonanych z użyciem gliny. Strukturę często wykańcza się tynkiem, nie tylko z powodów wizualnych. Tynk zatrzymuje wilgoć i promienie słoneczne, które mogą stopniowo niszczyć worki - promieniowanie ultrafioletowe niszczy tworzywa sztuczne. Ukryte pod ochronną warstwą adobe, tynku czy gipsu zachowują szczelność przez wiele lat. Określone są w nich również odstępy pomiędzy usztywnieniami. Normy uwzgledniają różne typy terenów budowlanych, również w strefach sejsmicznych. Technikę tę wykorzystuje się obecnie najczęściej w krajach rozwijających się. Jej zaletami są m. in. niskie koszty budowy, niewielkie kwalifikacje wymagane od robotników, możliwość wybudowania domu własnoręcznie. Technologia earthbag wykorzystywana jest też na obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi.

Powiązane hasła:cement portlandzki, cordwood, earth sheltered, earthshipmur pruski, rammed earth, strawbale, papercrete,

Więcejhttp://archirama.muratorplus.pl/encyklopedia-architektury/earthship,62_3318.html?cat=62

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej