Earthship

2014-08-25 15:47
Zaślepka Encyklopedii Architektury
Autor: Muratorplus

Earthship jest pasywnie ogrzewanym budynkiem zbudowanym z materiałów odnawialnych (ziemia, glina) i odpadów. Termin został wprowadzony i zarejestrowany jako znak towarowy przez amerykańskiego architekta Mike'a Reynoldsa. Pierwsze obiekty tego typu zaprojektowane zostały przez M. Reynoldsa na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Osiedla domów typu earthship zaczęły powstawać w Nowym Meksyku w USA. Szacuje się,  że domów wzniesionych w tej technologii jest na świecie ok. 2000, najwięcej z nich w USA.

Earthship - założenia

Zrównoważony rozwój, minimalne koszty eksploatacji i niezależność – to idee ważne dla projektanta eartshipa. Bryły domów w dużej mierze budowane są z dostępnych na placu budowy lub w jego pobliżu materiałów,  przede wszystkim ziemi i gliny. Najczęściej ściany budowane są z wypełnionych ubitą ziemią opon. Dom z opon to jednak nie jedyne rozwiązanie – możliwe jest też wykorzystywanie beczek, butelek czy innych odpadów. Przeszklona elewacja ma umożliwić ogrzewanie domu wyłącznie energią słoneczną. Zużywana w budynkach typu earthship energia pochodzić ma tylko ze źródeł odnawialnych, dostarczają jej panele fotowoltaiczne, niewielkie elektrownie wiatrowe czy wodne. Projektanci kładą też nacisk na rozwiązania ograniczające zużycie energii. Biologiczne systemy oczyszczania wody, zintegrowane z domem ogrody i uprawy leśne mają zapewnić mieszkańcom niezależność. Oznacza to jednak, że do budowy earthshipa niezbędna jest działka z właściwym oświetleniem i przestrzenią pozwalającą na założenie ogrodu czy oczyszczalni biologicznej. Earthship to nie tylko sam dom z opon, ale też jego otoczenie i systemy zaspokajające potrzeby mieszkańców.    Również sama budowa może być w dużym stopniu przeprowadzona przez przyszłych lokatorów.

Earthship w Polsce

Budowa pierwszego earthshipa w Polsce rozpoczęła się w 2012. Prywatny dom na Pomorzu, zaprojektowany przez Barbarę Wojtkowską z pracowni architektonicznej Ekocentrycy nie jest dostępny dla zwiedzających. W sierpniu 2013 roku pozwolenie na budowę otrzymał jednak dom z opon pod Łodzią – pierwsza architektoniczna bryła w planowanym Polskim Centrum Ekotechnologii Budowlanych. Powiązane hasła: adobe, cordwood, earthbag, earth sheltered, mur pruski, rammed earth, strawbale, papercrete Artykuły w ArchiramiePolski eartship pod Łodzią. Wywiad z Jackiem Jędrzejczakiem >>Dom z opon z pozwoleniem na budowę >>Jak działa earthship? >>Dom z opon - zalety i wady >>Plac zabaw z odpadów >>Mike Reynolds - Garbage Warrior. FILM>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej