1 2 3 4 5

Ebenistyka

Ebenistyka – sztuka wytwarzania bogato zdobionych mebli, przede wszystkim skrzyniowych. W renesansowej Francji w XVI wieku ebenistami nazywano rzemieślników zdobiących luksusowe meble intarsją z drewna hebanowego (l'é-bène - stąd nazwa zawodu), trudnego w obróbce i cennego. Później, w wieku XVII i XVIII to samo słowo oznaczało już specjalistę-meblarza posługującego się różnymi technikami zdobniczymi, w tym intarsją, inkrustacją, markieterią, płaskorzeźbieniem i innymi. Ebeniści należeli do elity rzemieślników, odróżniano ich wyraźnie od stolarzy wykonujących meble (menuisier).  
Szczególny rozkwit tej specjalności miał miejsce w Paryżu w XVIII stuleciu. Do grona najbardziej znanych ebenistów zaliczany są m.in. Charles André Boulle, mistrz intarsji, stosujący w swoich pracach m.in. szyldkret, złoconą miedź i kość słoniową; Charles Cressent, rzeźbiarz i projektant mebli w stylu regencyjnym; Jean Henri Riesener, twórca mebli w stylu Ludwika XV, znany ze spopularyzowania ornamentyki à la grecque i stosowania zdobień z porcelany i inni.

Powiązane hasła: barok,

Więcej informacji
Pradère A., French Furniture Makers: The Art of the Ébéniste from Louis XIV to the Revolution, 1990
Verlet P., Hunter-Stiebel P., French Furniture of the Eighteenth Century, 1991

Autor: KZ
Data publikacji: 17.12.2015 11:49
Tagi: architektura wnętrz, meble
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.