Ekran Shōji

Ekran Shōji to rodzaj „ściany działowej” w tradycyjnej architekturze japońskiej. Ściana ta jest konstrukcją mobilną – można ją przesuwać po specjalnej szynie. Ekrany Shōji służą do dzielenia pokojów lub są po prostu drzwiami. W każdej chwili ekran może być rozsunięty dzięki czemu można uzyskać więcej przestrzeni. Ekrany stpsuje się również we współcześnej architekturze wnęrz japońskich.

Ekran Shōji składa się z ciemnych, drewnianych ram, które wypełnia się tradycyjnym japońskim papierem washi – półprzezroczystym, delikatnym materiałem w kolorze beżowym (obecnie wypełnienie ram bywa zastępowane materiałami z tworzyw sztucznych). W domu japońskim podobną rolę spełniają panele przesuwne fusuma. Wykonane są z drewna i oklejane papierem, który ozdabia się najczęściej malowidłami. Nie przepuszczają światła.

Ekrany Shōji pojawiły się w gdy w Chinach rządziła dynastia Han. Były wówczas robione z papieru ryżowego.
Co ciekawe, różne kształty ekranów mają swoje własne nazwy, np.:

yokogarasu-shōji  -  ekran z poziomą szybą, najczęściej w połowie wysokości
gakubuchi-shōji  - ekran z oknem w środku
yukimi-shōji  - ekran z przesuwalnym środkowym poziomym panelem
koshidaka-shōji  - ekran z oknem poniżej połowy wysokości
tsuitate  - wolno stojąca ścianka działowa
byōbu - składany parawan

Zobacz też:

minimalizm

ścianka działowa

ogród japoński

Data publikacji: 14.10.2014 12:29
Tagi: architektura japońska, dom japoński, japoński minimalizm, mobilne konstrukcje, tradycyjny
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.