Emporium

Emporium, emporion, to typowy dla antyku greckiego i rzymskiego (por. architektura starożytnej Grecji) plac miejski, przy którym magazynowano sprowadzane na statkach ładunki. Szerzej - część miasta koncentrująca wymianę handlową, związana z portem. Na terenie emporium znajdować się mogły przystanie, magazyny, sklepy, także gospody. Znane emporium znajdowało się w porcie Pireus obok Aten. W Rzymie taka przestrzeń znajdowała się nad brzegiem Tybru, poniżej wzgórza Awentyńskiego.
Emporium to także antyczna kolonia handlowa, obszar międzynarodowej wymiany handlowej, służący kupcom z jednego kraju do prowadzenia działalności na terenie innego państwa.
Zaczerpnięty z greki i przyjęty przez Rzymian termin jest w niektórych językach, np. w języku angielskim używany jako określenie szczególnie dużego sklepu.

Autor: KZ
Data publikacji: 21.08.2015 15:21
Tagi: architektura Grecji
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.