Feng shui

Feng shui to tradycyjna praktyka organizacji przestrzeni, która w dawnych Chinach wywierała znaczny wpływ na architekturę, układ pomieszczeń i wyposażenie budynków, a w skali urbanistycznej także na rozmieszczenie budynków, ulic, części miasta. Mimo ścisłych zasad, praktyka ta nie jest nauką, a korzystny wpływ zasad feng  shui nie został potwierdzony. Celem feng shui jest stworzenie harmonii z otoczeniem i zapewnienie właściwego przepływu mistycznych energii. Osoby praktykujące feng shui biorą pod uwagę m.in. usytuowanie obiektu względem stron świata, innych budynków, ukształtowanie terenu, planowane przeznaczenie budynku czy pomieszczenia, kolorystykę i elementy wyposażenia.
Różnym aspektom życia, m.in. zdrowiu, karierze i rodzinie przypisane są określone przestrzenie. Zdaniem osób wierzących w założenia feng shui, odpowiednia organizacja przestrzeni i relacje między obiektami mogą wywierać wpływ na życie mieszkańców i użytkowników. Wiele zasad tej praktyki wynika z tradycyjnych chińskich wierzeń i zwyczajów, w Europie nie znanych. Niektóre z nich odnoszą się do praktyk magii sympatycznej – np. obecność roślin o ostro zakończonych liściach jest zakazana w sypialni, ze względu na ich podobieństwo do broni. Kaktusy czy agawy mogą się znaleźć przy wejściu, jako bariera chroniąca mieszkańców przed złem z zewnętrznego świata.


Powiązane hasła: architektura Chin,

Autor: KZ
Data publikacji: 7.11.2016 16:45
Tagi: architektura chin
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.