1 2 3 4 5

Filar


Filar to pionowa podpora spełniająca podobną rolę co kolumna, mająca przekrój wieloboczny (często czworo- lub ośmioboczny) i podobną do kolumny budowę, może mieć bazę i głowicę. Filar zwykle jest wolnostojący. Pełni funkcję konstrukcyjną, czasem dekoracyjną. Filar, jeden z najstarszych elementów podporowo-dźwigowych, stosowany jest od starożytności aż po współczesną architekturę. Filary wykonywane są z różnych materiałów, np. kamienia, cegieł, drewna, stali, żelbetu.
Charakterystyczny dla architektury gotyckiej jest filar wiązkowy, połączony ze służkami; w budowlach gotyckich stosowano także filar przyporowy, wspierający bryłę za pośrednictwem łuków przyporowych.
Filar przylegający do ściany nazywa się filarem przyściennym; jeśli jest częściowo zatopiony w ścianie – półfilarem. Filar ścienny to część ściany pomiędzy dwoma przepruwającymi ją otworami.
Filary stosowane są szeroko w różnych obiektach architektonicznych, między innymi akweduktach i mostach, kościołach i innych świątyniach, budynkach użyteczności publicznej i innych.

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: filar
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.