Fosa

Fosa to w architekturze militarnej rodzaj zapory, utrudniającej dostęp do właściwych umocnień. Ma postać rowu, często wypełnionego wodą.
Fosy były znane już w antyku, zarówno w starożytnym Egiopcie, jak i królestwach Dalekiego Wschodu. Najczęściej jednak w suchym i gorącym klimacie stosowano rowy suche, czasem o znacznej głębokości i stromych zboczach. 

Mokre, wypełnione wodą fosy były typowe dla architektury średniowiecznych zamków (por. gotyk). Dostęp do zamku możliwy był dzięki mostowi, zazwyczaj zwodzonemu, prowadzącemu do silnie ufortyfikowanej bramy.
Wraz z rozwojem artylerii mury straciły na znaczeniu, jednak przeszkody terenowe takie jak fosy wciąż odgrywały znaczną rolę w architekturze militarnej, otaczając forty i inne dzieła obronne.

Rowy mogły być obmurowane albo wybetonowane (skarpa – po wewnętrznej stronie fosy i przeciwskarpa po zewnętrznej). Dla celów obrony fosy konstruowano specjalne dzieła obronne, takie jak kojce, kaponiery oraz galerie strzeleckie.
Mimo rozwoju technik wojskowych, fosy nie zanikły do dziś. Są wciąż konstruowane, głównie jako forma zabezpieczenia przed atakami terrorystycznymi, takimi jak samochody pułapki. We współczesnej architekturze przykładem funkcjonalnej fosy jest „fontanna” przy siedzibie ambasady USA w Londynie, czy fosa otaczająca elektrownię jądrową Catawba w stanie Karolina w USA.

Zdjęcia: Wikimedia Commons
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: fosa
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.