Galeria

Galeria to termin stosowany w architekturze w odniesieniu do różnorodnych pomieszczeń, charakteryzujących się wydłużonym kształtem, wąskich i długich.
W reprezentacyjnych wnętrzach (rezydencje, pałace) takie galerie wykorzystywane były do eksponowania dzieł sztuki – stąd nazwa instytucji prezentujących prace artystów czy salonów wystawowych. Szczególnie efektowne realizacje tego rodzaju charakterystyczne są dla architektury barokowej.  

Galeria mogła pełnić także funkcje czysto użytkowe, służąc do komunikacji. Galeria taka łączy schody z pomieszczeniami na danym poziomie. Może przyjmować formę wydłużonego balkonu znajdującego się na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Zewnętrzne galerie stosowane były często w kościołach romańskich i gotyckich. Galerie mogą łączyć także różne części budowli, albo spajać dwie bryły niezależnych budynków.

Galeria to także określenie znajdującego się najwyżej balkonu w teatrze.

W architekturze militarnej galeria strzelecka to nazwa obudowanego chodnika ze stanowiskami strzeleckimi (por. strzelnice).

W urbanistyce galerią nazywa się kryty pasaż handlowy łączący dwie ulice. Takie obiekty są charakterystyczne dla architektury XIX wieku i późniejszej.

Powiązane hasła: galeria królewska, galeria handlowa, galeriowiec

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: galeria, pomieszczenie
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.