Ganek

Ganek to zadaszona przybudówka, z reguły niewielkich rozmiarów, parterowa lub rzadziej piętrowa,  poprzedzająca wejście do budynku. Za gankiem znajdowała się najczęściej sień, dalej zaś pomieszczenia mieszkalne. Na ganek prowadziły często schody z kilkoma stopniami.
Bryła może być murowana, wybudowana w technice muru pruskiego, ale tradycyjnie ganki najczęściej wznoszono z drewna.
Ganek może być nakryty dwuspadowym dachem. Czasem w dwukondygnacyjnych gankach na piętrze mieściło się niewielkie pomieszczenie mieszkalne.
Ganki w takim rozumieniu zyskały w Polsce popularność w okresie późnego renesansu. Stały się typowym elementem siedzib szlacheckich (por. dworek, styl dworkowy), w niektórych regionach zaadaptowanym także w budownictwie wiejskim (chałupa).  


Ten sam termin używany jest też w odniesieniu do wąskiego, otwartego przejścia czy balkonu osadzonego na murze (por. galeria). Ganki związane bezpośrednio z murem obronnym, albo wsparte na drewnianych słupach, obiegały mury obronne średniowiecznych zamków i warowni, służąc jako platforma, po której przemieszczali się obrońcy osłonięci przez blanki.
Por. także krużganek.

Autor: KZ
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: ganek
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.