Garderoba

Garderoba to pomieszczenie służące do przechowywania ubrań, butów i innej odzieży (por. komora). Zwykle jest też miejscem przeznaczonym do przebierania się (przestarz. gotowalnia).  Z tego powodu wyposażona jest często w duże lustro, czasem w postaci lustrzanych drzwi, czasem samodzielne, niekiedy połączone z toaletką. Garderoba jest z reguły niewielkim (często 6-10 m kw) pomieszczeniem, w większości przypadków pozbawionym okien. Ze względów funkcjonalnych usytuowana w sąsiedztwie sypialni, w prywatnej części domu. W Polsce w XX wieku garderoby były rzadkością, traktowaną jako luksus, od lat 90. XX wieku stają się powszechniejsze.  

W teatrze garderoba to pomieszczenie, w którym aktorzy przygotowują się do występu, zakładają kostiumy, nakładają charakteryzacje, a także odpoczywają między spektaklami. W wielu starszych teatrach, zwłaszcza w XIX wieku istniał wyraźny podział podkreślający status aktora. Gwiazdy miały do dyspozycji indywidualne pokoje, niżsi rangą wykonawcy korzystali ze wspólnych pomieszczeń. Jeden teatr może dysponować kilkunastoma garderobami. Ze względu na większą liczbę ról męskich, garderoby męskie są w wielu teatrach położone bliżej sceny i liczniejsze.

Powiązane hasła: amfilada, kulisy, teatr,  

Autor: KZ
Data publikacji: 6.07.2016 10:35
Tagi: architektura wnętrz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.