Gazogips

Gazogips, pianogips, materiał produkowany z gipsu. Swoją porowatą, nieco podobną do pumeksu strukturę zawdzięcza obecności pęcherzyków gazu. W procesie produkcji gazogipsu do miękkiej, świeżo przygotowanej masy dodaje się substancje chemiczne, na skutek czego występuje gwałtowne wydzielanie gazów (por. gazobeton). Taką substancją gazotwórczą jest np. siarczan(VI) glinu, stosowane są także inne związki glinu.

Dzięki swojej budowie gazogips ma dobre właściwości termoizolacyjne. Jest jednak kruchy, podatny na uszkodzenia i na wilgoć. Może być stosowany do izolacji termicznej w miejscach nie narażonych na obecność wody, albo do budowy ścianek działowych i innych elementów nie poddawanych znaczniejszym obciążeniom. Gęstości pozorna takiego materiału mieści się zwykle w przedziale 500-700 kg/m3. Obecnie w Polsce nie produkuje się na większą skalę wyrobów gazogipsowych. Pianogips produkowany jest przede wszystkim bezpośrednio na placu budowy. Wykorzystywany jest w tym celu agregat w którym gips mieszany jest w określonym stosunku z wodą oraz środkiem spieniającym. Przed zestaleniem mieszanka pompowana jest do wnętrza wcześniej przygotowanej ściany (por. technologia UPES), co umożliwia wykonanie izolacji bezszwowej.

Powiązane hasła: gazobeton, izolacja cieplna, płyta gipsowo-kartonowa, pustak

Autor: KZ
Data publikacji: 27.11.2015 17:12
Tagi: gips
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.