Giergoń Paweł

Paweł Giergoń - historyk sztuki, redaktor serwisu sztuka.net. Jest badaczem i dokumentalistą architektury, rzeźby i plastyki architektonicznej w Warszawie czasów PRL-u, prowadzi katalog „Plastyka w architekturze Warszawy 1945-1989”.
Zajmował się problematyką modernizmu („Problem z modernizmem w architekturze Warszawy w kontekście wyburzeń w latach 1989-2011”), obroną budynków z czasów PRL (Supersam, Pawilon Chemii).  

Specjalizuje się szczególnie w historii warszawskich mozaik. Wydana nakładem Muzeum Powstania Warszawskiego książka „Mozaika Warszawska. Przewodnik po plastyce w architekturze stolicy 1945-1989” przypomniała zapomnianych autorów dekoracji ściennych – polichromii, mozaik, fresków.  Publikacja zwróciła też uwagę na stan ceramicznych dekoracji, znikających z warszawskich obiektów. Autor przygotował także jeden z planów z serii Archimapa, z pięćdziesięcioma warszawskimi mozaikami.
Paweł Giergoń był też m.in. kuratorem wystawy prezentującej twórczość małżeństwa Rechowiczów (Hanna i Gabriel Rechowiczowie. Obrazy w architekturze; Projekt Kordegarda).

Autor: KZ
Data publikacji: 3.12.2014 15:31
Tagi: architektura Warszawy, Giergoń, mozaika
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.