Gimnazjon

Gimnazjon to charakterystyczny dla architektury starożytnej Grecji zespół obiektów publicznych o przeznaczeniu sportowym, miejsce spotkań towarzyskich i edukacji. Tego rodzaju założenia były obecne we wszystkich greckich polis, w ważniejszych miastach mogło być ich kilka. Ze względu na rozmiary, lokowano je zwykle poza obrębem murów miejskich.
Gimnazjon był kompleksem złożonym z budynków i obiektów położonych pod gołym niebem. Budowle początkowo wznoszono z nietrwałych materiałów, głównie z drewna. Od IV w. p.n.e. dominować zaczęły budynki murowane, zaś całe założenia zyskały bardziej reprezentacyjny charakter.

Gimnazjon w ścisłym sensie to rodzaj obszernego parku z alejami – bieżniami. Zajmował zwykle prostokątną działkę.
Oprócz bieżni na terenie kompleksu mieściły się dające cień portyki, boiska, stadion i palestra, a ponadto pomieszczenia pomocnicze, takie jak szatnie, sale do nacierania ciał oliwą, magazyny z czystym piaskiem i oliwą, miejsce do ćwiczeń bokserskich, łazienki.
Dla kultury greckiej typowe było łączenie sportu z religią, zdrowiem i nauką. W gimnazjonach ważne były także eksedry, w których dyskutowano i uczono. Najważniejsze gimnazjony Aten, takie jak Akademia i Lyceum były miejscem spotkań filozofów. Cały obiekt poświęcony był wybranym bóstwom – lokalnym, jak attycki Tezeusz, albo ogólnogreckim, jak Hermes czy Herakles. Zajęcia sportowe uważane były także za ważną część edukacji. Greccy lekarze uważali ćwiczenia fizyczne za element leczenia wielu chorób, konkretne zajęcia w gimnazjonie miały pomóc w powrocie do zdrowia.  

Autor: KZ
Data publikacji: 13.07.2015 11:25
Tagi: architektura Grecji
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.