Glorieta

Glorieta, z francuskiego gloriette, to rodzaj budowli ogrodowej, najczęściej w postaci niewielkiego otwartego pawilonu. Budowle tego rodzaju wznoszono w ogrodach francuskich albo parkach krajobrazowych, z reguły na wzniesieniu, otwierającym perspektywę na malownicze otoczenie.
Bryła z kolumnami, arkadami, bogatą dekoracją architektoniczną była zazwyczaj lekka. Glorietty w takiej formie zdobyły popularność około połowy XVIII.

Za jedną z największych i najsłynniejszych gloriet uchodzi pawilon w ogrodach pałacu Schönbrunn w Wiedniu. Bryła z 1775 roku jest najważniejszym obiektem w otaczających pałac ogrodach, a równocześnie pomnikiem sprawiedliwej wojny.
Inne obiekty tego rodzaju znajdują się m.in. w Karlovych Varach (Czechy), Trogirze (Chorwacja), Park von Muskau (Niemcy).
Zobacz także – ogród francuski, ogród angielski.

Glorieta - nadbudówka

Glorieta to także dekoracyjnie ukształtowana nadbudówka z kolumnami i arkadami, przekryta kopułą, wieńcząca wieże kościołów i ratuszy, dzwonnice względnie najwyższe kondygnacje budynków. Nadbudówki takie stosowane były w architekturze renesansowej i późniejszej (por. neorenesans).

Autor: KZ
Zdjęcia: Diana Ringo, Wikimedia Commons
Data publikacji: 30.03.2015 10:13
Tagi: bryła, glorieta, ogród
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.