1 2 3 4 5

Hotele dla owadów

Hotele dla owadów to niewielkie konstrukcje, czasem małe budowle ogrodowe, służące jako schronienie, miejsce zimowania i rozmnażania różnych gatunków owadów, w tym dzikich pszczół, biedronek, bzygów i motyli. W zależności od przeznaczenia mogą mieć wysokość od kilkunastu centymetrów do kilku metrów. Buduje się je z różnych materiałów. Najczęściej drewniana rama służy jako konstrukcja i ochrona przed opadami, wewnątrz mieszczą się komórki wypełnione np. pociętymi pędami trzciny, gliną zmieszaną z sieczką, kawałkami gałęzi. Innym wariantem jest blok drewna z nawierconymi gęsto otworami o zróżnicowanej średnicy, pionowymi i poziomymi szczelinami. Hotele dla owadów umieszczane są w ogrodach, niekiedy w parkach. Mogą być obiektami wolnostojącymi, albo zamontowanymi na ścianie budynku czy pniu drzewa. Służą jako element dekoracyjny, przede wszystkim ułatwiają zachowanie bioróżnorodności.

Hotele dla owadów zyskały popularność na początku XXI wieku w związku z alarmującymi doniesieniami ekologów dotyczącymi wymierania owadów zapylających. Populacje dzikich pszczół, trzmieli i wielu innych gatunków owadów zmniejszyły się w ciągu ostatnich dekad o kilkadziesiąt procent, niektóre z nich wymarły całkowicie. Zjawisku temu towarzyszył spadek liczebności, a nawet wymieranie pszczół domowych, obserwowany niemal na całym świecie. Budowa siedlisk i zachęcanie do nasadzania roślin miododajnych mają ograniczyć ten niekorzystny trend.


Artykuły w Archiramie
29 modeli hoteli dla owadów i domów dla małych zwierząt – projekty do samodzielnej budowy >>   
Ule na dachach wieżowców. Rozmowa z miejskim pszczelarzem >>

Autor: KZ
Data publikacji: 30.06.2016 10:54
Tagi: hotele dla owadów
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.