1 2 3 4 5

Hypetralna budowla

Budowla hypetralna, to obiekt o pomieszczeniach częściowo lub całkowicie pozbawionych dachu, najczęściej z obszernym dziedzińcem zamiast głównej sali.
Taką otwartą bryłę nadawano niekiedy świątyniom poświęconym bóstwom solarnym. Brak dachu dawał promieniom słonecznym bezpośredni dostęp do wnętrza, a więc umożliwiał kontakt ze słońcem-bóstwem. Świątynie hypetralne były rzadkością w antyku, w architekturze nowożytnej nie występują.

W architekturze starożytnego Egiptu budowle hypetralne wznoszono w ośrodkach kultu boga Re. Najstarsze z nich pochodzą z okresu V dynastii, a wiec z okresu 2500 lat p.n.e. Kilka obiektów kultowych powstało również w okresie panowania faraona-odstępcy Echnatona. Świątynie hyperalne poświęcono Atonowi; wybudowane zostały w Achetaton, dziś Tell el-Amarna.  

W architekturze starożytnej Grecji świątynie hyperalne poświęcone były również bóstwom słonecznym. Do najbardziej znanych świątyń greckich tego typu zaliczane są sanktuarium Zeusa w Atenach oraz świątynia Apollina w Didymie.
 

Powiązane hasła: atrium, wirydarz

Autor: KZ
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Hypetralna budowla
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.