1 2 3 4 5

Impluwium

Impluwium (impluvium) to niewielki, otwarty zbiornik na wodę, basen usytuowany w atrium, w centrum domu rzymskiego. Do prostokątnego zbiornika spływała woda deszczowa, ściekająca z dachu i spływająca przez otwór zwany compluwium.
Impluvium pełniło funkcje praktyczne, jako magazyn wody, zużywanej m.in. do celów higienicznych. Nadmiar deszczówki w wielu antycznych domach rzymskich (domus) odprowadzany był do usytuowanej w podziemiach cysterny. Zanieczyszczenia napływające z deszczem osiadały na dnie zbiornika, skąd mogły być łatwo usunięte; oczyszczona woda spływała do cysterny przez otwór w ściance basenu.

Rolą impluvium było także poprawianie panującego w domu mikroklimatu; parująca z otwartego zbiornika woda pochłaniała ciepło, a w rezultacie chłodziła wewnętrzny dziedziniec. W zamożniejszych domach basen dekorowano, wykładając jego ściany płytami dekoracyjnego kamienia czy układając mozaikę. W okresie cesarstwa w basenach montowano także dekoracyjne fontanny. W sąsiedztwie impluvium ustawiano niekiedy rzeźby i inne obiekty dekoracyjne.

Powiązane hasła: architektura starożytnej Grecji, architektura Rzymu, insula, willa

Więcej informacji
Ciechanowicz J., Rzym – ludzie i budowle, Warszawa 1987
Hintzen-Bohlen B., Rzym. Sztuka i architektura, Warszawa 2009
Makowiecka E, Sztuka starożytnego Rzymu. Od Augusta do Konstantyna, Warszawa 2010
Sadurska A., Archeologia starożytnego Rzymu, Warszawa 1975
O'Connor C., Roman Bridges, Cambridge 1993

Autor: KZ
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: atrium, basen, dom rzymski, impluwium
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.