Inkrustacja

Inkrustacja to technika zdobnicza, stosowana w wielu dziedzinach rzemiosła artystycznego, m.in. w meblarstwie, złotnictwie i architekturze wnętrz. Polega na zdobieniu powierzchni kamiennej, metalowej, albo też wykonanej z innego twardego materiału, wstawkami z innego materiału, zwykle cenniejszego albo wyróżniającego się kolorem albo wzorem. Wykonanie inkrustacji jest pracochłonne i wymaga precyzji. Rzemieślnik przygotowuje wgłębienia w podłożu, a następnie osadza w nich dopasowane płytki z metalu, szkła, barwnych kamieni itp. Całość może być wyszlifowana i wypolerowana do uzyskania gładkiej powierzchni.
W zależności od materiału, płytki osadzone mogą być w różny sposób. Metalowa powierzchnia bywa nacinana, a po umieszczeniu aplikacji zaklepywana, tworząc trwałe połączenie. Płytki mogą być także wklejane, a nawet wgniatane w miękkie podłoże.
Pokrewną techniką jest intarsja, technika w której drewniane podłoże zdobi się innymi rodzajami drewna.

Inkrustacja w architekturze stosowana była m.in. we Włoszech, przede wszystkim w budowlach średniowiecznych. Technika osiągnęła szczyty rozwoju w Indiach i architekturze imperium Wielkich Mogołów (np. mauzoleum Taj Mahal).

Powiązane hasła: fornir, intarsja, markieteria, mozaika, pietra dura

Autor: KZ
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: dekoracja, inkrustacja, zdobienia
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.