Iwan

Iwan (także ejwan, liwan) – rodzaj przesklepionego, otwartego z jednej strony pomieszczenia, strefy wejściowej; stosowany w architekturze islamskiej, a także budynkach do niej nawiazujących (styl neomauretański).
Iwan łączy budynek z reprezentacyjnym dziedzińcem. Odgrywa rolę monumentalnego wejścia do budynku: pałacu, mauzoleum, medresy czy meczetu. W islamskiej architekturze sakralnej iwan stał się powszechnie stosowany dopiero w XII stuleciu, wcześniej występował głównie w obiektach o świeckim przeznaczeniu.

Iwan był często stosowanym rozwiązaniem w perskiej architekturze epoki Sasanidów (III-VII wiek n.e). Rozwiązanie wywodzi się z miejscowej tradycji, sięgającej starożytnej Mezopotamii. Wprowadzone zostało prawdopodobnie przez Partów, choć badacze historii architektury nie są w tej sprawie zgodni.
Jeszcze za panowania Sasanidów iwan został zaadaptowany także w innych krajach Bliskiego Wschodu, przede wszystkim Azji Środkowej. Rzadziej pojawia się w architekturze krajów śródziemnomorskich, w tym Egiptu i Turcji.

Iwan najczęściej przesklepiony jest kolebką o załamanym łuku lub konchą. Wewnętrzne ściany są często bogato dekorowane, pokryte abstrakcyjnym ornamentem, inskrypcjami – płaskorzeźbionymi, albo ułożonymi z ceramicznych elementów.

Autor: KZ
Data publikacji: 26.02.2015 12:57
Tagi: architektura islamu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.