Jajownik

Jajownik, wole oczy, kimation joński - rodzaj ciągłego ornamentu, malowany lub rzeźbiony, w postaci pasów, znany ze sztuki starożytnej Grecji i Rzymu. Jajownik jest ornamentem powtarzającym stylizowane motywy roślinne. Występuje w porządku jońskim (por. porządki architektoniczne). Składa się z szeregu uproszczonych i przestylizowany, wypukłych liści o owalnym, jajowym kształcie – stąd nazwa ornamentu – ułożonych na przemian z węższymi, lancetowatymi formami.
Jajownik zdobi powierzchnię echinusa w kapitelu jońskim, ulokowany pomiędzy elementami belkowania. W ten sposób oddziela architraw od fryzu, a fryz od gzymsu. Motyw występuje m.in. w budowlach Akropolu atenskiego, jest też powszechny w budowlach neoklasycyzmu.

Powiązane hasła: architektura starożytnej Grecji, architektura starożytnego Rzymu, klasycyzm, świątynia grecka, świątynia rzymska, ornamenty, wole oko (okno)

Więcej informacji
d' Espouy H., Greek and Roman Architecture in Classic Drawings, Paris 1981
Lawrence A. W., Tomlinson R.A., Greek Architecture, 1996
Structure, Image, Ornament: Architectural Sculpture in the Greek World (praca zbiorowa), 2009

Autor: KZ
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: dekoracje, fryz, jajownik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.