Kampanila

Kampanila to dzwonnica kościelna, oddzielona od głównej bryły świątyni. Takie rozwiązanie jest charakterystyczne przede wszystkim dla architektury włoskiej – romańskiej, gotyckiej, renesansowej. Przy włoskich katedrach wydzielona była nie tylko dzwonnica, ale też baptysterium.

Campanile mają plan centralny, przy czym w architekturze wczesnorześcijańskiej (Sant'apollinare Nuovo, Sant'Apollinare in Classe) dominują wieże cylindryczne, w romańskiej występowały dzwonnice wybudowane na planie kwadratu, a w gotyku wielokąta. 

Na północy Europy dzwonnica jest najczęściej, choć nie zawsze, zespolona z bryłą kościoła.

Za najbardziej znany obiekt tego typu uchodzi Krzywa Wieża w Pizie. Inne przykłady to między innymi wieża św. Marka w Wenecji i kampanila Giotta we Florencji

Powiązane hasła: ambona, katedra, westwerk



Więcej informacji
Di Cagno C., The cathedral, the baptistery and the campanile, 199
Hamlin A. D., History of Architecture, 2012
Valdes G., Art and History of Pisa, 1994


Autor: KZ
Zdjęcia: Softeis/Wikimedia Commons
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: architektura włoska, dzwonnica, Kampanila
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.