Karpiówka

Karpiówka to rodzaj płaskiej dachówki, obok typu mnich-mniszka jeden z najstarszych rodzajów tego pokrycia dachowego, stosowanych w architekturze gotyckiej. Karpiówka nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi z owalnym noskiem. Rzędy zaokrąglonych dachówek przypominają nieco łuski karpia – przynajmniej Polakom, bo w języku niemieckim karpiówka skojarzona została z ogonem bobra (Biberschwanz), zaś Francuzi mówią prozaicznie o dachówce płaskiej (tuile plate).
W sprzedaży dostępne są także karpiówki sześciokątne, zakończono prosto, tzw. gotyckie i kościelne.

Zazwyczaj dachówki karpiówki są wąskie, płaskie, kształtem przypominają deseczkę – gont. W średniowieczu zajęły zresztą właśnie miejsce takiego drewnianego pokrycia. Ogólny zarys jest zbliżony do prostokąta, lico dachówki bywa gładkie albo pokryte żłobieniem (dachówki czesane, szczotkowane). Karpiówki są stosunkowo niewielkie, standardowy wymiar to 38 na 18 cm. Dzięki małym wymiarom karpiówka nadaje się do pokrywania połaci dachowych o różnych kształtach, także dachów bardzo skomplikowanych.
Wadą tego rodzaju pokrycia jest pracochłonne układanie, a przede wszystkim znaczny ciężar. Metr kwadratowy może ważyć przeszło 70 kg, a więc konieczne jest zastosowanie mocnej konstrukcji podtrzymującej.

Karpiówka na dachu

Karpiówkę można układać:
– pojedynczo; w  takim systemie na każdej łacie znajduje się tylko jeden rząd dachówek. Każda dachówka na 1/3 długości zachodzi na rząd z poprzedniej łaty.
– podwójnie, na dwa sposoby, albo w tzw. koronkę, albo w łuskę. W pierwszym wariancie na każdej łacie układa się dwa rzędy dachówek, dachówki w rzędach są przesunięte o połowę szerokości dachówki, rzędy z kolejnych łat zachodzą na siebie na 1/4 – 1/3 długości dachówki. W wariancie drugim na danej łacie układany jest tylko jeden rząd dachówek, zachodzących na rząd poniżej nie mniej, niż o połowę długości dachówki.

Autor: KZ
Data publikacji: 29.12.2014 11:03
Tagi: dach, dachówka, karpiówka
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.