Kaseton, skrzyniec

Kaseton, niekiedy nazywany także skrzyńcem (przestarzałe), to rodzaj przestrzennej dekoracji stropu, sklepienia albo kopuły. Powierzchnia stropu podzielona jest na pola, najczęściej prostokątne, albo wielokątne. Niekiedy w jednym pomieszczeniu zestawione są ze sobą kasetony o różnej wielkości i kształcie. W architekturze drewnianej kaseton dzięki wprowadzeniu dodatkowych belek albo listew ułożonych poprzecznie do belek stropowych. Takie kasetony mogły mieć znaczenie konstrukcyjne, w większości przypadków służą jednak tylko jako dekoracja. Mogą być wykonane z drewna, kamienia, wymodelowane w tynku, rzeźbione w stiuku. Bywają bogato dekorowane polichromią lub płaskorzeźbami. Niekiedy kasetony zdobią także dolną powierzchnię gzymsów, arkad, bram.

Kasetony występowały w architekturze starożytnej Grecji i miastach Etrusków. Były często stosowane w architekturze starożytnego Rzymu, m.in. we wnętrzu kopuły Panteonu i na stropach rzymskich światyń. Dużą popularnością cieszyły się w renesansie.  

We współczesnym budownictwie występują tzw. kasetony elewacyjne oraz kasetony sufitowe.

Przykłady kasetonów w architekturze na świecie: Paneteon w Rzymie, bazylika Santa Maria Maggiore w Rzymie, iluzjonistyczne polichromowane kasetony pałacu w Fontainebleau koło Paryża
Przykłady kasetonów w architekturze Polskiej: strop sali Poselskiej Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie, wnętrza Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, wnętrza Centrum Administracyjnego dawnej Huty im. Lenina w Nowej Hucie, zdobione intarsją kasetony w zamku Książ

Powiązane hasła: strop, sklepienie, sufit, sufit podwieszany, sztukaterieData publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: kaseton, skrzyniec
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.