Kawalerka

Kawalerka to potoczne określenie małego mieszkania, składającego się tylko z jednego pokoju, wraz z aneksem kuchennym i małą łazienką-toaletą. Obecnie niekiedy, jako zapożyczenie z języka angielskiego, bywa też używane określenie studio; dawniej niewielkie, zajmowane przez kawalera mieszkanie nazywano garsonierą.
Ze względu na małą powierzchnię kawalerka przeznaczona jest dla osoby samotnej, albo pary. Zgodnie z obowiązującymi w 2015 roku przepisami powierzchnia nowo budowanych mieszkań nie może być mniejsza niż 25 m kw. Na rynku wtórnym dostępne są niekiedy mieszkania jeszcze mniejsze, aż do 15 m kw, zwykle usytuowane w kamicach i budynkach wzniesionych krótko po II wojnie światowej.
Takie indywidualne mieszkania jednopokojowe budowane są na całym świecie. W poszczególnych krajach ich wielkość może być jednak różna. W USA odpowiednik kawalerki, czyli studio apartment, ma zwykle powierzchnię 25-45 m kw. Natomiast w Japonii mieszkania są znacznie mniejsze; wan rūmu manshon może mieć powierzchnię zaledwie 10 m kw.  

Powiązane hasła: amfilada, apartament, blok, condo, kamienica

Artykuły w Archiramie
Mini-mieszkania we Wrocławiu
Jak urządzić małe mieszkanie? Projekt 3XA
10 najlepszych kawalerek
Modernizacja małego mieszkania w Nowym Jorku


Autor: KZ
Data publikacji: 3.11.2015 16:52
Tagi: architektura współczesna
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.