Keson

Keson to rodzaj prostej budowli, zwykle tymczasowej, w postaci otwartej od dołu skrzyni o szczelnych ścianach. Keson zatapiany jest w zbiorniku wodnym i osadzany na jego dnie. Następnie z wnętrza skrzyni wypompowywana jest woda, co powoduje odsłonięcie podłoża. Umożliwia to wykonywanie prac hydrotechnicznych, budowę zapór, śluz, filarów mostów i innych obiektów.

Ze względu na napór wody i wymaganą szczelność, ściany kesonów budowane są ze stali albo z żelbetu. W zależności od głębokości zbiornika i potrzeb stosuje się kesony otwarte lub zamknięte. Pierwsze połączone są bezpośrednio z powierzchnią, panuje w nich takie samo ciśnienie jak ponad wodą.

Kesony zamknięte są odizolowane od powierzchni, powietrze jest do nich tłoczone pod ciśnieniem wymaganym byt zrównoważyć napór wody. Dzięki zastosowaniu śluzy, w kesonie może panować ciśnienie wyższe niż atmosferyczne. Z tego powodu osoby pracujące czy przebywające w kesonie muszą się poddać dekompresji, by uniknąć tak zwanej choroby kesonowej, groźnego dla zdrowia a nawet życia wytrącania się pęcherzyków gazu we krwi.
Kesony używane były w pracach inżynieryjnych od XIX wieku, za jeden z najsłynniejszych obiektów skonstruowanych przy ich użyciu uważany jest Most Brookiński.


Powiązane hasła: filar, kaszyca, most

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: keson
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.