Kibla

Kierunek Mekki, w którym zwracają się muzułmanie podczas modlitwy, w meczecie wskazuje go mihrab.

Kibla, z arabskiego „kierunek”, „strona”. W kulturze muzułmańskiej podczas modlitw wierni powinni zwracać się twarzą w kierunku Mekki i kamienia Kaaba. Również twarze zmarłych zwracane są podczas pochówku w tym kierunku. Nakaz ten występował u różnych ludów semickich; Mahomet prawdopodobnie zapożyczył go z judaizmu; symbolizuje wspólnotę wszystkich współwyznawców. W początkach działalności Mahomet modlił się z twarzą w kierunku Jerozolimy, zmiana nastąpiła w drugim roku hidżry.
Kibla ma wpływ na architekturę wnętrz meczetu. Ścianę od strony Mekki wyróżnia mihrab, czyli specjalna nisza albo ozdobna płyta. Niekiedy dekoracja ograniczona jest do dekoracji z glazurowanych płytek ceramicznych albo kamiennej okładziny. Takie rozwiązanie stosowane jest często np. w architekturze perskiej.
Kibla zaznaczana jest także często w kaplicach ekumenicznych.

Powiązane hasła: architektura islamu, medresa, meczet, minaret

Więcej informacji
Ettinghausen R., Grabar O., Jenkins-Madina M., Sztuka i architektura islamu 650 – 1250, Warszawa 2008
Blair S., Bloom J., Sztuka i architektura islamu 1250-1800, Warszawa 2012


Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: architektura muzułmańska, islam, Kibla
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.