Kiss&Ride

Kiss&Ride – dosłownie „pocałuj i jedź”, znak krótkiego, darmowego postoju, np. w pobliżu dworca kolejowego. W tak oznaczonym miejscu można zostawić współpasażera albo odebrać kogoś z dworca, jest to więc miejsce powitań lub pożegnań – stąd żartobliwe skojarzenie.

Znak ma postać białej tabliczki z napisem „kiss&ride”, schematyczną sylwetką machającego ręką człowieka oraz oznaczeniem dopuszczalnego czasu postoju, zazwyczaj od jednej minuty do pięciu.

Termin po raz pierwszy pojawił się w 1956 roku w czasopiśmie Los Angeles Times (nr z 20 stycznia 1956). Znaki Kiss&Ride pojawiły się najpierw przy dworcach kolejowych w USA i Kanadzie, można je zobaczyć także na Tajwanie, w Niemczech i w Czechach. W Polsce po raz pierwszy pojawiły się w 2011 roku we Wrocławiu wraz z rewitalizacją Dworca Głównego, następnie w Krakowie. Krakowski Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zapowiedział w 2014 roku wyznaczanie takich miejsc tymczasowego postoju przy wszystkich nowych pętlach autobusowych i tramwajowych.
Wprowadzenie tego charakterystycznego oznaczenia zapowiedziane zostało także w związku z budową nowego Dworca Zachodniego w Warszawie.


Autor: KZ
Data publikacji: 15.12.2014 16:32
Tagi: design, park&ride
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.