Kolumnada

Rząd lub kilka kolumn połączonych ze sobą belkowaniem lub łukami, rząd kolumn w większych odstępach przykrytych łukami tworzy arkadę, może pełnić funkcję konstrukcyjną lub dekoracyjną, inna nazwa perystaza.

Kolumnada jako element konstrukcyjny może podtrzymywać wysunięty dach, chroniąc ściany budowli przed opadami i tworząc zacienioną przestrzeń. Takie kolumny podtrzymujące dach przed wejściem nazywa się portykiem, natomiast rzędy kolumn na wewnętrznym dziedzińcu to perystyl. Na wpół otwarte pomieszczenia sąsiadujące z agorą albo gimnazjonem to stoa; kolumny podtrzymywały w nich dach.  
Kolumnady budowano także jako budowle ogrodowe i dekoracyjne obramienia placów. Pozwalały na uzyskanie bogatych, światłocieniowych efektów; rozwiązanie to cieszyło się popularnością szczególnie w okresie baroku i klasycyzmu, także w architekturze eklektyzmu i historyzmu.
Rząd kolumn w kolumnadzie najczęściej układa się w linie prostą, budowano jednak także kolumnady o zarysie owalu czy wycinka koła, jak w przypadku zamknięcia placu przed bazyliką św. Piotra na Watykanie (G. Bernini, lata 60. XVII wieku).

Inne przykłady kolumnad: Wielka Kolumnada w Palmyrze (zniszczona przez ISIS w 2015 roku), klasycystyczna kolumnada koło Valtic w Czechach, Kolumnada Młyńska w Karlowych Warach (Czechy), Kolumnada Pałacu Woroncowa w Odessie (Ukraina).

Powiązane hasła: architektura starożytnej Grecji, entablatura,

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: kolumnada
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.