Komin

Komin to pionowa konstrukcja budowlana, służąca jako droga odprowadzania spalin lub zużytego powietrza w przypadku komina wentylacyjnego. Komin ma formę pionowego przewodu wyprowadzonego poza bryłę budynku. Ruch powietrza wymuszany jest dzięki  różnicy w gęstości powietrza zimnego i gorącego. Rzadsze gorące powietrze unosi się do góry, wytwarzając podciśnienie i powodując zasysanie powietrza od dołu.
Kominy domowe są częścią konstrukcji budynku. Zwykle mają przekrój prostokąta i stosunkowo niewielkie rozmiary. Kominy budowano dawniej z cegły pełnej lub szamotowej, obecnie często mają wkład ze stali kwasoodpornej lub ceramiki.
Kominy przemysłowe mogą być wolno stojące, niektóre z nich są znacznych rozmiarów. Mogą być budowane z cegły, żelbetu, stalowej blachy. Mają przekrój okrągły, elipsoidalny, wieloboczny. Najwyższe z nich osiągają wysokość kilkuset metrów; za najwyższy uważany jest komin elektrowni GRES-2 w Kazachstanie o wysokości przeszło 419 metrów. W Polsce do najwyższych obiektów tego rodzaju zaliczane są kominy elektrowni w Bełchatowie i na Kawęczynie w Warszawie.

Komin – historia

Kominy znane były już w starożytności, jednak w Europie rozpowszechniły się dopiero w XII wieku. Jeszcze długo prymitywne chałupy pozbawione były zabudowanego paleniska (por. kurna chata). Początkowo budowano kominy o szerokich kanałach i dużych przekrojach, tzw. kominy niemieckie. W XIV stuleciu pojawiły się tzw. kominy ruskie, o przekrojach mniejszych. W XVI wieku powstawać zaczęły pierwsze cechy kominiarzy.  

Powiązane hasła: czopuch, kominek

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: komin
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.