Komnata

Komnata – termin początkowo oznaczał izbę mieszkalną z kominkiem lub piecem, w pałacu, zamku albo rezydencji. Słowo pochodzi z języka włoskiego; w śródziemnomorskim klimacie były także pomieszczenia mieszkalne bez takiego ogrzewania W tym znaczeniu termin był używany do XVI wieku. Później zakres znaczeniowy poszerzył się do wszelkich reprezentacyjnych pomieszczeń i pokoi mieszkalnych w zamkach i pałacach, także dworze lub innej zabytkowej budowli mieszkalnej, przede wszystkim z okresu gotyku i renesansu.
Wnętrza komnat były często bogato dekorowane. Rodzaje dekoracji zmieniały się w zależności od okresu i miejsca. Przez wieki popularnością cieszyły się dekoracyjne tkaniny (por. arras) zawieszane na ścianach, wnętrza zdobiono też malowidłami (np. fresk), boazeriami, sztukaterią. Poza ścianami zdobione mogło być też sklepienie a także posadzki.  Reprezentacyjny charakter mogło mieć umeblowanie sali.   

Powiązane hasła: alkierz, amfilada, komora, pałac
 
Artykuły w Archiramie
Niezwykły opuszczony pałac w Toskanii>>
Komnaty zamku Czocha >>


Autor: KZ
Data publikacji: 5.07.2016 12:12
Tagi: architektura renesansowa
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.