Koncha

Koncha – dosłownie „muszla” (z greckiego). W architekturze w ten sposób określana bywa półkopuła, sklepienie konchowe nad wnęką o półkolistym zarysie, absydą. Wewnętrzna powierzchnia takiej niszy mogła być gładka, ale w niektórych realizacjach, przede wszystkim w renesansie, klasycyzmie i baroku mogła być stylizowana na podobieństwo muszli poprzez wprowadzenie żebrowania, a niekiedy także detali przypominających skręconą powierzchnię muszli mięczaka. Realizacje takie powstały zapewne pod wpływem malarstwa (np. Piero della Francesca).
Konchami nazywa się niekiedy także inne obiekty stylizowane na muszle, przede wszystkim wielkie naczynia dekoracyjne.

Przykłady: sklepienie w prezbiterium konkatedry pw. św. Stanisława Biskupa w Ostrowie Wielkopolskim; kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Biedrzychowicach; bazylika Serca Jezusa w Krakowie i inne. 

Powiązane hasła: absyda, eksedra, kopuła, sklepienie kolebkowe 

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: koncha, nisza
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.