Korso

Korso albo corso to szeroka, reprezentacyjna ulica, głównie w miastach włoskich, miejsce pieszych przechadzek, dawniej także przejażdżek konnych. Niekiedy bywa obsadzona drzewami, zielenią miejską. Korso to najczęściej deptak z butikami i sklepami, choć na niektórych ulicach tego rodzaju jest dopuszczony ruch samochodowy. Choć nie ma ścisłej definicji korso, zwykle określa się tak ulice w starej części miasta, wyróżniające się reprezentacyjnym charakterem.

Włoskie korso od XVIII wieku było, w którym uprawiano zwyczaj passeggiata, zwyczajowych wieczornych spacerów, podczas których pozdrawiano znajomych, przyglądano się mieszkańcom miasta i oglądano sklepowe witryny.
W XIX wieku wiele reprezentacyjnych ulic w miastach Europy, także w Polsce, określano jako korso. Obecnei termin rzadko stosowany.

Powiązane hasła: aleja, bulwar, nowy urbanizm, promenada, ulica  

Autor: KZ
Data publikacji: 15.01.2016 12:21
Tagi: bulwar, urbanistyka
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.