Korytarzowiec

Korytarzowiec to potoczna nazwa wielorodzinnego budynku mieszkalnego, w którym poszczególne lokale  usytuowane są wzdłuż ciągu komunikacyjnego – korytarza, wspólnego dla kilku, a niekiedy kilkunastu mieszkań. Korytarz łączy pomieszczenia usytuowane na tej samej kondygnacji, poprowadzony jest równolegle do dłuższej osi budynku i połączony z pojedynczą klatką schodową, lub w większych budynkach z kilkoma (zwykle dwoma) takimi klatkami. 

W wielu obiektach korytarz usytuowany jest centralnie, mieszkania usytuowane po jego obu stronach. Z tego powodu mają okna tylko z jednej strony. Mogą też mieć układ split levels albo podobny. Sam korytarz doświetlony jest najczęściej przez umieszczone na jego końcu pojedyncze okno. Ze względu na proporcje takiego wnętrza, konieczne jest zwykle oświetlenie sztuczne.
Układ taki popularny jest we wnętrzach hoteli, biur, koszar, domów studenckich, internatów. Dość często stosowany w budownictwie mieszkaniowym PRL. We współczesnej architekturze spotykany rzadko, przez mieszkańców wielu budynków uważany jest za niewygodny i nieprzyjemny (brak prywatności, ciemne korytarze, przewietrzanie mieszkań tylko jednostronne), zaś powierzchnia przeznaczona na komunikację jest większa, niż w innych typach budynków jednorodzinnych. Korytarzowce są zwykle budynkami z dużą liczbą niewielkich mieszkań.  

Powiązane hasła: amfilada, apartament, blok mieszkalny, galeriowiec, kawalerka, modernizm, punktowiec,

Autor: KZ
Data publikacji: 19.04.2016 15:46
Tagi: urbanistyka
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.