Kota

Kota to w architekturze rzędna określająca wysokość danego elementu (punktu, krawędzi, płaszczyzny) nad wybranym poziomem odniesienia, np. poziomem morza, poziomem posadzki parteru, poziomu danej kondygnacji.  Kota nanoszona jest na rysunki budowlane uwzględniające kontekst otoczenia, plany urbanistyczne, mapy.

Na przekrojach oznaczenie ma najczęściej formę trójkąta z poziomą podstawą i wierzchołkiem wskazującym element, którego wysokość podawana jest przy symbolu. Na rzutach stosuje się różne oznaczenia, przy czym symbol wypełniony (zaczerniony) wskazuje wysokość w stanie surowym, natomiast znak pusty wewnątrz dotyczy stanu wykończonego.
Wysokość określana jest jako wymiar względny, podawany w metrach ze znakiem plus (+) albo minus (−) w odniesieniu do poziomu zaznaczanego  ± 0,00.
Na rysunkach elewacji kota jest nanoszona rzadziej niż na rzutach i przekrojach.

Powiązane hasła: BIM, przekrój, rzut,
 

Autor: KZ
Data publikacji: 1.06.2016 14:53
Tagi: architektura współczesna
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.