1 2 3 4 5

Kratownica, konstrukcja kratowa

Kratownica lub dźwigar kratowy to sztywna konstrukcja płaska lub przestrzenna składająca się z prętów, blach, względnie elementów z żelbetu czy belek drewnianych połączonych ze sobą. Konstrukcje takie, odporne na obciążenia a zarazem lekkie znajdują zastosowanie w inżynierii, budownictwie i architekturze. Są stosowane m. in. w budowie mostów, konstrukcji dachów, masztów radiowych, wieżowców i wielu innych obiektów.

Najczęściej wykorzystywane są obecnie kratownice z kształtowników różnego rodzaju. W konstrukcjach przestrzennych elementy składowe w zależności od położenia dzieli się na pasy górne i dolne, słupki oraz tężniki. Ten ostatni termin określa elementy ułożone ukośnie względem pozostałych. Miejsca, w których łączą się pręty kratownicy określa się mianem węzłów. Natomiast blachy łączące nazywa się węzłówkami. Węzłówki z prętami można łączyć różnymi metodami. Najstarszą z nich jest nitowanie, stosowane powszechnie w XIX wieku, a obecnie stosowane rzadko  jako metoda czaso- i pracochłonna. Od lat 40. XX wieku w budownictwie dominować zaczęło spawanie, stosowane począwszy od 1927 roku. Inną współczesna metodą łączenia elementów jest klejenie żywicami.

Powiązane hasła: dźwignica, kątownik, żelbet

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: konstrukcja kratowa, Kratownica
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.