1 2 3 4 5

Krążyna

Krążyna, inaczej biga, przestarzale biczka, prawidło, buksztel, to pomocnicza konstrukcja służąca do budowy łuków, sklepień, kopuł. Krążyna jest używana jako podpora, np. podczas budowy łuku osadzane są na niej kolejne klińce; kiedy na właściwe miejsce trafi zwornik, łuk utrzymuje się sam a krążynę można rozebrać. Kształt krążyny odpowiada dolnej powierzchni podtrzymywanego obiektu, wykonywanego z cegły, bloków kamiennych, a także betonu. Ten ostatni materiał wymaga wykonania odpowiedniego szalunku.

Bigę buduje się najczęściej z drewna (desek, bali, belek). Po rozmontowaniu elementy składowe mogą być wykorzystane ponownie.
Krążyny mogą być podwieszane albo wsparte na rusztowaniu.

Ten sam termin określa również element konstrukcji dachów, tzw. dachów Delorme'a o sferycznych formach, a także deskowania nadające obłe kształty dachom, hełmom i innym częściom budowli drewnianych. W takiej funkcji jest stałym elementem konstrukcji, nie usuwa się jej z gotowego budynku.

Powiązane hasła: kliniec, kopuła, łuk ostry, szalunek

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: krążyna
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.