Krokiew


Krokiew to element więźby dachowej, belka umieszczona ukośnie w konstrukcji dachu i podtrzymująca jego pokrycie. Dolny kraniec krokwi jest wsparty na murłacie albo oczepie, górny koniec sięga kalenicy. Do krokwi, z reguły wzmocnionych jętkami przytwierdzone są łaty albo płatwie. Na nich z kolei ułożone jest pokrycie dachowe.

W zależności od funkcji i miejsca zajmowanego w konstrukcji wyróżnia się różne typy krokwi. Krokiew główna służy jako ramiona wiązara ciesielskiego; jeśli wspiera krótsze połacie w dachach wielospadowych, nazywana jest krokwią czołową; koszowa zgodnie z nazwą wspiera kosz dachu wielospadowego.
Kulawka to tradycyjna nazwa dodatkowej, krótkiej krokwi wspartej na krokwi narożnej lub koszowej.


Krokwie najczęściej wykonuje się z drewnianych belek o przekroju prostokąta. Ze względu na obciążenia, jakim podlegają krokwie, nie stosuje się drewna cieńszego niż 5 cm, a rozpowszechnione rozmiary to 7x14, 8x16, 8x18 cm. Kolejne krokwie oddalone są od siebie na ok. 80cm - 1 metr, przy czym w zależności od przyjętych rozwiązań rozstaw ten może być większy lub mniejszy.

Powiązane hasła: płatew, cieśla, dach, dach krokwiowy, jętka, kleszcze, król, murłata, namurnica, oczep

Autor: KZ
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: belka, krokiew
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.