Król

Król to w terminologii ciesielskiej określenie słupa środkowego, na którym wsparta jest więźba dachowa. Konstrukcja taka stosowana jest najczęściej w wieżach, w dachach stożkowych, baniastych, namiotowych. Na usytuowanym w centrum słupie oparte są krokwie. Król ustabilizowany jest we właściwym położeniu za pomocą dodatkowych elementów konstrukcyjnych, czyli zastrzałów, rygli i innych. Łączą go one z narożnymi słupami konstrukcją nośną.

Szczyt słupa może wystawać ponad krokwie i po krycie dachowe. Służy wówczas jako podstawa, na której zamocowane są dekoracyjne zwieńczenia, takie jak kurek, chorągiewka dachowa, krzyż, monogram czy iglica.

W niektórych więźbach dachowych król przechodzi przez całą wysokość dachu, bywa też połączony z samą konstrukcją budynku.


Powiązane hasła: dach, dach dwuspadowy, dach Delorme'a, kleszcze, krążyna, krokiew, namurnica

Autor: KZ
Data publikacji: 29.02.2016 12:44
Tagi: dach
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.