Kromlech

Kromlech to krąg ustawionych pionowo głazów, jedna z form budownictwa megalitycznego (por. dolmeny, menhiry). Kromlechy budowano w czasach prehistorycznych na terenie Europy, szczególnie na Wyspach Brytyjskich i w Bretanii (Francja). W Wielkiej Brytanii zachowało się ich ok. 1000, większość o niewielkich (do 25 cm średnicy) rozmiarach.
 
Kromlechy budowane były w neolicie, a także w początkach epoki brązu. Okres, w którym powstała większość tych obiektów obejmuje drugą połowę IV tysiąclecia p.n.e. i XV wiekiem p.n.e.
Niektóre z późnych kromlechów wyróżniają się rozmiarami lub złożonym układem, z kilkoma koncentrycznymi kręgami.
Kromlechy służyły prawdopodobnie celom kultowym i były uświęconym miejscem spotkań przy ważnych plemiennych wydarzeniach, ich przeznaczenie nie jest jednak pewne. Badacze zwracają uwagę na związek między układem głazów a położeniem ciał niebieskich. Kamienne kręgi miałyby w tej interpretacji służyć jako instrument do obserwacji astronomicznych, pomocny np. przy wyznaczaniu dat zasiewów i innych zabiegów ważnych dla społeczności.    


Terminem kromlech określa się także kamienne kręgi z innych kręgów kulturowych. Kręgi takie znane są z krajów europejskich, m.in. z Polski, ale też z obu Ameryk, archipelagu japońskiego, Indii, a nawet Australii.

Przykłady: Stonehenge w Wielkiej Brytanii, krąg w Calanais na wyspie Lewis (Szkocja), Carnac (Francja)

Powiązane hasła: dolmen, kolumnada, menhir, piramida,

Autor: KZ
Data publikacji: 14.03.2016 14:53
Tagi: kromlech
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.