Kulisy


Kulisy to w teatrze określenie przestrzeni za sceną, części budynku teatralnego niedostępnej dla publiczności. W kulisach aktorzy przygotowują się do spektaklu, tam też ulokowane są dekoracje używane w trakcie danego przedstawienia, rekwizyty i urządzenia sceniczne.
W węższym znaczeniu kulisami nazywa się kotary albo ścianki w ciemnym, zwykle czarnym kolorze, które osłaniają i maskują urządzenia techniczne w teatrze. Umieszczone są zwykle po bokach sceny. Gdy kurtyna opada, zasłony te są unoszone na czas wymiany dekoracji.

W sztuce projektowania ogrodów termin kulisy używany jest dla określenia wąskiego pasa drzew lub krzewów. Ściana zieleni (szpaler) służy wyeksponowaniu określonych widoków, różnicowania pejzażu (ogród krajobrazowy, ogród angielski).  

Powiązane hasła: garderoba, scena, teatr, teatr antyczny, teatr elżbietański,

Czytaj także artykuły w Archiramie
Teatr Dee i Charlesa Wylych w Dallas
Teatr w Saint-Nazaire. Koronkowa bryła w sąsiedztwie bunkra


Autor: KZ
Data publikacji: 8.07.2016 14:04
Tagi: teatr
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.