Kurna chata

Kurna chata, nazywana też w różnych regionach Polski chatą dymną, kurlawą lub kureniem, to rodzaj prymitywnej chałupy, budynek mieszkalny pozbawiony komina. W kurnej chacie nie ma pieca, tylko otwarte palenisko, zwykle usytuowane w centralnej części pomieszczenia. Wydobywający się z niego dym uchodzi przez umieszczony w najwyższym punkicie dachu otwór (dymnik) i szczeliny pod okapem, ale też wypełnia wnętrze domu. Takie prymitywne budynki mieszkalne, wznoszono w niektórych częściach kraju jeszcze w pod koniec XIX wieku, a zamieszkiwane były sporadycznie nawet w dwudziestoleciu międzywojennym.
Wypełniający wnętrze dym wywierał szkodliwy wpływ na zdrowie mieszkańców, bywał jednak uważany za korzystny, a kominy i piece pierwotnie traktowano jako niepotrzebną nowinkę, zwiększającą zużycie opału.   
W nowocześniejszych, dwuizbowych chatach wnętrze dzielono na izbę czarną, z paleniskiem, oraz reprezentacyjną izbę białą.

Otwarte palenisko było źródłem ciepła i światła w domach od czasów prehistorycznych do współczesności; por. megaron, jurta.

Autor: KZ
Data publikacji: 5.08.2015 13:21
Tagi: chata
 • Warszawskie Filtry z miedzianym dachem Odtwórz
  TVrama

  Warszawskie Filtry z miedzianym dachem

  Miedziany dach, wieńczący budynek warszawskich Filtrów, ma za zadanie korespondować z zabytkowym charakterem kompleksu Filtrów.

  • skomentuj
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.