1 2 3 4 5

Lamele

Lamele to cienkie deseczki z suszonego komorowo drewna, z których po połączeniu i sklejeniu produkowane są wyroby z drewna klejonego, np. belki. Wyroby te zawdzięczają wytrzymałość naprzemiennemu zestawieniu desek, tak, że włókna drewna przebiegają na przemian wzdłużnie i poprzecznie, ograniczając w ten sposób paczenie i niekorzystne zmiany kształtu. Deski podłogowe mogą być optycznie podzielone na części poprzez ułożenie w wierzchniej warstwie kilku czy kilkunastu płatów drewna – lameli. Takie lico deski wygląda jak pas parkietu z ułożonymi klepkami.

W szerszym znaczeniu lamelami nazywa się wszelkie konstrukcje z ustawionych pod kątem do siebie wąskich i długich desek. Konstrukcje takie są wykorzystywane powszechnie w budownictwie, ale także w architekturze wnętrz, meblarstwie (por. ebenistyka) i innych dziedzinach wytwórstwa. W tym  znaczeniu mówi się o żaluzjach lamelowych (wąskich paskach drewna czy metalu ułożonych równolegle, ruchomych), ścianach i przegrodach lamelowych, płotach itd.

Powiązane hasła: belka, deska, drewno klejone,

Autor: KZ
Data publikacji: 19.09.2016 16:32
Tagi: parkiet
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.