Lath

Lath – ang. listwa, deszczułka; określenie stosownego w XIX i pierwszej połowie XX wieku systemu lekkiej zabudowy, powszechnie wykorzystywanego w Stanach Zjednoczonych Ameryki do budowy domów mieszkalnych i innych obiektów. W systemie lath drewniany stelaż ściany wewnętrznej pokrywano z obu stron kilkoma warstwami gipsu.

Przybijane oddzielnie do ściany listwy mogą mieć różne rozmiary, zwykle ok. 120 cm długości i wysokość ok. 6,5 mm. Wykonując pokrycie ściany typu lath na listwy nakładano kolejne warstwy gipsu, począwszy od szorstkiej, gruboziarnistej, po najbardziej gładką. Gips często był wzmacniany dodatkiem włosia, zwłaszcza końskiego, co chroniło materiał przed uszkodzeniami i wykruszaniem. Ostatnia warstwa gipsu po całkowitym wyschnięciu mogła być być pomalowana.

W 1916 roku firma United States Gypsum Company udoskonaliła i uprościła system. Do sprzedaży weszły płyty gipsowo-kartonowe. Ich montaż był szybszy, mniej pracochłonny i łatwiejszy. Płyty g-k są także tańsze, co zdecydowało o ich sukcesie i wyparciu starszej techniki. Przewagą systemu lath była natomiast możliwość pokrywania powierzchni o nietypowych kształtach, wygiętych czy zaokrąglonych, a także lepsza ochrona przed hałasem.

Autor: KZ
Data publikacji: 28.05.2015 10:43
Tagi: materiały budowlane
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.