Loft

Loft – z angielskiego loft, czyli poddasze, strych, to rodzaj mieszkania urządzonego w zaadaptowanych wnętrzach dawnego zakładu przemysłowego, magazynu, fabryki, czy innego obiektu o pierwotnie niemieszkalnej funkcji. Lokalne urządzane w takich obiektach mają niestandardowe rozmiary, mogą być większe i znacznie wyższe niż typowe mieszkania, często składają się z jednej wielkiej przestrzeni. Niektóre obiekty wyróżnia także wyeksponowana konstrukcja (np. metalowe belki), przemysłowe oświetlenie, bardzo duże okna, niekiedy także świetliki w dachu. Wiele ma surowy wystrój, z elementami z betonu, cegły i metalu. Wnętrza takie są przy tym różnorodne. Mają także wady, problemy wiążą się m.in. z ogrzewaniem obszernych przestrzeni.

Zaadaptowane wnętrza fabryk zyskały najpierw popularność w kręgach artystycznych, m.in. ze względu na stosunkowo niską cenę i przydatność do urządzenia pracowni. Artystyczne pracownie urządzano w nieczynnych fabrykach urządzano już ok. 1900 roku w Paryżu. Moda na lofty traktowane jako mieszkania zaczęła się w latach 60. XX wieku w miastach USA, przede wszystkim w Nowym Jorku. Kiedy apartamenty w postindustrialnych budynkach kupować zaczęli także przedsiębiorcy i przedstawicie wyższej klasy średniej, moda na lofty przyjęła się także w krajach Europy Zachodniej. W Polsce zainteresowanie tym rodzajem mieszkań pojawiło się na przełomie XX i XXI wieku. Do wczesnych, znanych przykładów należy Bolko Loft projektu Medusa Group (2002/2003).

Moda na poprzemysłowe wnętrza sprawiła, że niektórzy deweloperzy zdecydowali się na wprowadzenie do sprzedaży tzw. soft loftów. Mieszkania takie powstają w nowych budynkach, ale naśladują wygląd zaadaptowanych zakładów czy spichlerzy. Wnętrza takie opisywane są przez inwestorów jako tańsze w zakupie i utrzymaniu od prawdziwych loftów (tzw. hard loft), a także wygodniejsze.   

Powiązane hasła: amfilada, apartament, blok, kamienica.

Artykuły w Archiramie
Soft loft na Mokotowie w Warszawie. Projekt Soma Architekci

Wyższa Szkoła Ekonomii i Zarządzania urządzona w stylu loft
Małe mieszkania i lofty
Lofty w Polsce


 

 

Autor: KZ
Data publikacji: 29.01.2016 15:24
Tagi: loft
 • Warszawskie Filtry z miedzianym dachem Odtwórz
  TVrama

  Warszawskie Filtry z miedzianym dachem

  Miedziany dach, wieńczący budynek warszawskich Filtrów, ma za zadanie korespondować z zabytkowym charakterem kompleksu Filtrów.

  • skomentuj
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.