Longue Chair

Słynny „król fotelów” to projekt małżeństwa Charlesa i Ray Eamesów. Początkowo był to produkt dla firmy meblarskiej Herman Miller. Oficjalnie zatytułowane elementy składowe fotela to Eames Lounge (670) i Ottoman (671). Fotel został zaprezentowany w 1956 roku. Od razu zdobył wielkie uznanie i szybko stał się designerskim obiektem pożądania, kupowanym przez najbogatszych ludzi świata, np. prezesi firm czy koneserzy dobrego wzornictwa. Mebel ten jest częścią stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Skorupa z drewna wykonana jest ze specjalnie uformowanego materiału. Małżeństwo Eamesów opracowało własną technologię formowania (wyginania) sklejki.

Pomysł Eamsów na projekt Lounge Chair & Ottoman był prosty - całkowicie nowy typ fotela, którego główną cechą będzie wygoda. Podobno Charles Eames mówił, że miał to być fotel tak wygodny jak znoszona rękawica baseballisty. Istotnie, fotel dopasowuje się do kształtu ciała i jest wyjątkowo komfortowy.

Mebel ten produkowany jest w białym, czarnym i brązowym kolorze. Mebel może być fornirowany różnymi rodzajami drewna (palisander, orzech, wiśnia). Niedawno do rodziny foteli Longue Chair dołączył także całkowicie czarny model (zarówno tapicerka jak i obudowa oraz elementy aluminiowej konstrukcji są czarne). Mebel oferowany jest w dwóch rozmiarach: klasycznym - mniejszym i nowym - powiększonym.
 
Obecnie fotel "Lounge Chair & Ottoman" produkowany jest, tak jak inne meble autorstwa Eamesów , przez szwajcarską firmę Vitra .W Ameryce producentem wciąż jest firma Herman Miller. Fotel Eamsów należy do najczęściej podrabianych mebli świata. Oryginał w Europie kosztuje ok. 7 tysięcy euro. W Polsce Lounge Chair & Ottoman można kupić u przedstawicieli firmy Vitra w sklepach: Atak Design (Łódź), Indivi (Warszawa), Ipnotic (Poznań), Space Design (Warszawa).

Data publikacji: 5.09.2014 13:01
Tagi: design, eames, fotel, longue chair, meble, ottoman, wzornictwo
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.