Mansarda

Znajdujące się w kondygnacji strychowej pomieszczenie mieszkalne.


Mansarda to pomieszczenie mieszkalne, rzadziej kilkupokojowe mieszkanie w najwyższej kondygnacji budynku, na poziomie strychu. Mieszkania takie, ze względu na utrudniony dostęp (schody) oraz niższy komfort (nagrzewający się latem dach, chłód zimą) były z reguły tańsze i mniej prestiżowe od lokali położonych na niższych kondygnacjach (por. piano nobile).
Termin ten stosowany jest przede wszystkim w odniesieniu do mieszkań ulokowanych pod dachem mansardowym (łamanym), spopularyzowanym przez francuskiego architekta François Mansarta (1598–1666). W szerszym znaczeniu mansarda jest określeniem wszelkich mieszkań na poddaszu, a nawet wszelkich pomieszczeń użytkowych w takiej lokalizacji. Mansardy były pomieszczeniami szczególnie charakterystycznymi dla kamienic i domów miejskich w XIX oraz na początku XX wieku, zwłaszcza we Francji.

Niekiedy terminu mansarda używa się jako synonimu facjaty. Ta ostatnia to również pomieszczenie mieszkalne ulokowane na strychu, wyróżniając się obecnością lukarn, przekryte dachem poprzecznym.

Powiązane hasła: apartament, garsoniera, poddasze

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: mansarda, strych
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.