1 2 3 4 5
  • Kunsthaus Graz Muzeum

    Blobitektura

    Blobitektura – z ang. Blobitecture, neologizm używany w odniesieniu do brył o płynnych, organicznych kształtach, przykładów współczesnej ...

Mauzoleum

Mauzoleum nazywany jest szczególnie okazały, rozbudowany grobowiec. Bryła mauzoleum to często monumentalna, odrębna budowla z bogatym wystrojem architektonicznym, choć niekiedy mauzoleum nazywa się także kaplicę grobową. Znane są także budowle o znaczeniu symbolicznym, nie będące miejscem pochówku; por. cenotaf.

Nazwa mauzoleum (z greckiego mausoleion) weszła do powszechnego użycia w XIX wieku, po odkryciu ruin grobowca z IV wieku p.n.e. wzniesionego dla króla karyjskiego Mauzolosa i jego żony Artemizji. Wielka i wspaniale dekorowana budowla była uznawana za jeden z siedmiu cudów świata starożytnego.

Grobowiec Mauzoleosa zaliczany jest do przykładów późnego okresu w architekturze starożytnej Grecji, tj. architektury hellenistycznej.  
Wiele mauzoleów powstało w imperium rzymskim. Budowane były one w nekropoliach, często przy drogach. Przy Via Appia Antica zachowały się ruiny wielu prywatnych grobowców wzniesionych przez zamożne rody. Obiekty te wyróżniają się niekiedy oryginalną bryłą – jak smukła piramida Cestiusza, czy zdobiony motywami z piekarni grobowiec Marco Virgilio Eurisace. Zajęcie przez chrześcijaństwo pozycji religii dominującej ograniczyło liczbę mauzoleów, a w średniowieczu wiele budowli zostało zaadaptowanych do nowych celów. Najbardziej znanym przykładem takiej zmiany jest mauzoleum Hadriana, bardziej znane jako Zamek św. Anioła, które służyło m.in. jako więzienie, siedziba mennicy i twierdza.

Mauzolea we współczesnej architekturze

Mauzolea wznoszono nie tylko w starożytności; do dwudziestowiecznych realizacji należą m.in. Mauzoleum Lenina w Moskwie, Tannenberg-Denkmal, mauzoleum Valle de los Caidos w Dolinie Poległych w Hiszpanii i inne.

Autor: KZ
Data publikacji: 5.01.2015 10:53
Tagi: architektura Grecji, architektura współczesna, mauzoleum, siedem cudów świata
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.