Meander

Meander to element dekoracyjny stosowany w architekturze, rzeźbie, malarstwie w postaci prostych, pionowych i poziomych linii, wielokrotnie załamanych i łączących się pod kątem prostym. Występuje w postaci poziomego pasa w architekturze i rzemiośle artystycznym. Nazwa tego ornamentu pochodzi od rzeki Menderes w Azji Mniejszej, charakteryzującej się licznymi, regularnymi zakolami. Symbolika wzoru wiąże się prawodopodobnie z wyobrażeniem nieskończoności i wieczności.


Meander był jednym z najczęściej stosowanych ornamentów w starożytnej Grecji i Rzymie. Często pojawiał się w ceramice począwszy od okresu geometrycznego - przyczyniło się to do rozległego rozpowszechnienia motywu wzdłuż szlaków handlowych kultur śródziemnomorskich. Motyw meandra powtarza się m.in. we fryzach świątyń i mozaikach zdobiących podłogi rzymskich willi.
Do stosowania ornamentów powrócili projektanci w okresie renesansu i klasycyzmu.
Ornament podobny do meandra znany był też w Azji, występuje często w sztuce starożytnych Chin.

Inne greckie ornamenty: akant, antemion, astragal, bukranion, kimation, palmeta, spirala


Artykuły w Archiramie
Największy meander PRL. Osiedle Hansenów na Przyczółku Grochowskim w Warszawie

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: dekoracje, meander
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.