Modernizm

Prądy w architekturze rozwijające się od początków XX wieku, postulujące odejście od stylów historycznych i projektowanie prostych, racjonalnych i praktycznych form. Architekci modernizmu przyjęli hasło sformułowane przez amerykańskiego architekta Louisa Henrego Sullivana - form follow function, a więc forma wynika z funkcji. Moderniści odrzucali ornament, preferując czyste płaszczyzny i bryły budynków (por. Ornament i zbrodnia). Podkreślali także znaczenie prawdy materiału, podkreślanie szczególnego charakteru tworzywa. Tym samym odnosili się krytycznie do zabiegów charakterystycznych dla architektury XIX wieku, z zastępowaniem szlachetnych materiałów tańszymi odpowiednikami i maskowaniem konstrukcji.

W ramach modernizmu istniały różnorodne prądy - zob. styl międzynarodowy, brutalizm. Obok budynków bardzo surowych, powstawały także obiekty bardziej ozdobne, o indywidualnych formach.

Teoretyczne podstawy modernizmu sformułowane zostały w książce Pięć punktów nowoczesnej architektury Le Corbusiera oraz w Karcie Ateńskiej.

Za jeden z pierwszych zrealizowanych budynków modernistycznych uznawana jest fabryka obuwia Fagus Waltera Gropiusa, ukończona w 1911 roku.

Najbardziej znani architekci modernizmu: Ludwig Mies van der Rohe, Le Corbusier,  Alvar Aalto, Peter Behrens, Max Berg, Walter Gropius, Philip Johnson, Pier Luigi Nervi, Oscar Niemeyer, Hans Poelzig, Hans Scharoun, Frank Lloyd Wright


Artykuły w Archiramie
Pięć zasad modernizmu. FILM
Grzegorz Piątek o architekturze modernizmu w Polsce. FILM
Biprocemwap - biurowiec w Krakowie jak dzieło Le Corbusiera

Więcej (100+) artykułów związanych z architekturą modernizmu

Zdjęcia: serwis prasowy wystawy, Olga Máté
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Le Corbusier, Mies van der Rohe, modernizm, styl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.